9 parimat UX disaini podcasti 2022. aastal

Kasutajakogemuse (UX) disain on viimastel aastatel järjest enam kõlapinda leidnud. Kliendid on aru saanud selle vajalikkusest ja disainerid hakanud aina enam ja enam asjasse süvenema. Tänu antud teema tõusvale populaarsusele on tekkinud ka väga palju podcaste, mis seda erinevate vaatenurkade kaudu lahkavad.

Hoolimata sellest, kas oled juba kogenud kasutajakogemuse disainer, alustaja, kes on valmis sellesse põnevasse maailma sukelduma või keegi, kes vaevu teab, mis peitub täheühendi UX taga – sulle on sobiv podcast olemas. 

Vaatame neist lähemalt üheksat parimat:

Artikli autor: Kaisa Kukk

UI/UX Disain blogi poolt välja valitud parimad UX-podcastid:

1. - Kasvuminutid

Toon esimeseks välja eestikeelse podcasti “Kasvuminutid”, mille saatejutideks on Kadri Hansson ning Andres Kostiv Google’i disainisprintide agentuurist Futurist. Kuna tegu on minu teada ainukese eestikeelse disaini-podcastiga, siis väärib see eraldi väljatoomist.

Saade “Kasvuminutid” keskendub disainiteemadele nii laiemalt kui ka praktilise poole pealt ja on kuulatav SpotifysApple ja Google podcastis ning vaadatav Futuristi Eesti Youtube’i kanalil.

Paljud saateosad on pühendatud kasutajakogemuse erinevatele tahkudele või analüüsile, kuidas mõnda valdkonda UX disaini abil paremaks muuta.

Soovitan kuulata:

2 - UI Breakfast

Podcast UI Breakfast sai alguse juba 2013 aastal. Hoolimata sellest on podcast jätkuvalt populaarne ja samuti ka üks minu lemmikutest.

Igas 50minutises episoodis intervjueerib saatejuht Jane Portman mõnd disaini- või turunduseksperti kasutajakogemusega kattuvatelt aladelt. Podcasti külalisteks on valdkonnaeksperdid, kes jagavad praktilisi teadmisi, mis annab võimaluse saadud infot kasvõi juba täna oma ettevõtte hüvanguks rakendada.

Soovitan kuulata:

UI Breakfasti ametlik koduleht on nähtav siit.

3 - UX Podcast

Kolmas taskuhääling meie loendis on UX Podcast, James Royal-Lawsoni ja Per Axbomi juhitud taskuhääling, milles mehed jagavad oma teadmisi ärist, tehnoloogiast ja loomulikult UX-disainist.

Tegemist on podcastiga, mille esimene osa oli eetris juba 2011. aastal. Saatejuhtide sooviks on nihutada piire, kuidas kasutajakogemust tajutakse, ja suurendada  läbi kasvanud teadmistepagasi UX-disainerite enesekindlust.

Podcast on eetris kaks korda kuus reedeti.

Soovitan kuulata:

UX Podcasti ametlik koduleht on nähtav siit.

4 - User Defenders

 “Suurepäraseks kasutajakogemuse disaineriks olemine algab ja lõpeb suurepäraseks inimeseks olemisega.”- Jason Ogle.

Podcast on alates märtsist aastasel pausil, aga kuna kuulata saab lausa 80 episoodi, siis peaks sellest mõneks ajaks piisama. 🙂

User Defenders on sündinud saatejuht Jason Ogle’i armastusest disaini vastu ning saanud oma nime Jasoni teise kire, superkangelaste järgi. 

 

Jasonit inspireerisid nii disain kui ka superkangelased ja ta avastas nende kahe vahel seose: nii disainerid kui ka kangelased annavad endast parima, et inimeste elu lihtsamaks ja paremaks muuta. Sellest ideest on kantud ka tema loodud podcast.

Umbes tunnistes osades on Jason Ogle’i külalisteks professionaalsed UX-disainerid, kes jagavad kuulajatega oma kogemusi, ning algajad disainerid, kes jagavad omakorda probleeme, millega nemad algajatena silmitsi seisavad.

 

Mõned ägedad osad, mida kuulata:

User Defenders podcasti ametlik koduleht on nähtav siit.

5 - Leancast

Saksamaa ühe parima innovatsioonistuudio Bonanza Designi poolt loodud podcast toob kuulajani praktilised teadmised innovaatiliste projektigega tegelemise kohta. Saade puudutab kõiki UX-disaini, disainimõtlemise ja tooteuuendusega seotud põletavaid küsimusi, aidates seeläbi disaineritel hakkama saada neist tulenevate väljakutsetega.

Saadet juhib Behrad Mirafshar, suurte kogemustega kasutajakogemuse disainer ja  jätkusuutlikkuse, innovatsiooni ja disainimõtlemise valdkonna eeskõneleja. Enam kui 10aastase kogemusega on ta kavandanud rakendusi erinevatele tööstusharudele, sealhulgas autotööstusele, digitaalsele tervisele, rahandusele, finantstehnoloogiale, ning jagab oma teadmisi disainimõtlemise töötubades, koolitustel ja seminaridel.

Soovitan kuulata:

6 - High Resolution

Bobby Ghoshali ja Jared Erondu juhitud podcast High Resolution on tegelikult videosari, mis on filmitud kuue kuu jooksul. Kuid kuna saated on lisaks videole salvestatud ka helimaterjalina ja leitavad podcastina voogedastusplatvormidelt, siis loen ka selle saate parimate podcastide nimistusse.

High Resolution sari ilmus esmalt videotena YouTube’is. Tunniste saadete külalisteks on disainimaailma tippude tipud, näiteks disainerid, kes töötavad Pinteresti ja Facebooki paremaks tegemise nimel.

 

Saade annabki võimaluse heita pilku selliste ettevõtete nagu Facebook, Instagram, Uber, Spotify ja Airbnb telgitagustesse. Oma ala tipud jagavad oma seisukohti heast ja halvast disainist, disainikultuurist ja disainiprotsessidest. Tänu sellele hakkame me publikuna disainist paremini aru saama ja seda rohkem hindama.

Soovitan kuulata:

High Resolution podcasti ametlik koduleht on nähtav siit.

7 - Nielsen Norman Groupi (NNg) UX Podcast

Nielsen Norman Groupi (NNg) UX Podcast on kasutajakogemuse uurimise, disaini ja strateegia podcast, mida juhib kogenud kasutajakogemuse spetsialist Therese Fessenden. Iga kuu intervjueerib ta valdkonna eksperte, käsitledes levinumaid teemakohaseid küsimusi, parasjagu kuumi UX-teemasid ja jagab näpunäiteid tõeliselt suurepärasee kasutajakogemuse loomiseks. 

Soovitan kuulata:

Nielsen Norman Groupi UX  ametlik koduleht on nähtav siit.

8 - Wireframe

Wireframe podcasti ellukutsuja ja toetaja on Adobe ning podcasti juhib Khoi Vinh – graafiline disainer, blogija ja endine The New York Timesi disainidirektor. 

Saate uued osad ilmuvad kolm korda kuus ning iga episood kestab keskmiselt 20-30 minutit. Saatejuht Khoi Vinh arutleb stuudiokülalistega hea disaini ning selle paljude aspektide üle. 

Saade on eetris 2018. aastast ning on hea kuulamine kõigile UX- ja tootedisainihuvilistele, kuna puudutab peamiselt UX disaini mittetehnilisi ja meelelahutuslikke osi.

Soovitan kuulata:

Wireframe podcasti ametlik koduleht on nähtav siit.

9 - ShopTalk

ShopTalk on kergem kuulamine kõigile neile, keda ülimalt valdkonnaspetsiifilised ja süvenemist nõudvad podcastid külmaks jätavad. Samas jagab ShopTalk piisavalt teavet kõige kohta, mis puudutab kodulehti ja nende kasutajakogemust.

ShopTalki saatejuhtideks on Dave Rupert ja Chris Coyier, kes kord nädalas eetris olevates saadetes arutlevad teemakohaste tööprotsesside, tööriistade ja valdkonnaspetsialistide üle.

Soovitan kuulata:

Shoptalk podcasti ametlik koduleht on nähtav siit.

Kuigi spetsiaalselt UX-i käsitlevad podcastid said alguse umbes 2018. aasta paiku, on digitaalse disaini teemad alati osa olnud disaini-podcastidest, alates podcasti kultuuri algusest 2010. aastate alguses.

Kuna aga pandeemia aeg tõi endaga kaasa kommunikatsioonitehnoloogiate tõusu ja nõudluse uute podcastide järele, oli

 2020. aasta UX-disaini teemasid puudutavate taskuhäälingusaadete jaoks suurepärane aasta ja tundub, et võidukäik jätkub ka 2022. aastal, seda juba tänu pandeemia ajal kujunenud harjumustele. 

Soovitan igal juhul nimekirjas olevaid saateid kuulata, sest kunagi ei tea, kust võib tulla mõte oma äri arendamiseks või inspiratsioon parema disaini loomiseks.